У рамках Міжнародного проекту культурно-професійних обмінів відбулася поїздка нотаріусів України спільно з суддями та адвокатами до європейських країн з метою обміну досвідом.
4 листопада 2014 року у м. Страсбург (Франція) відбулася зустріч нотаріусів, адвокатів та суддів у Європейському суді з прав людини. Юристів особисто прийняла суддя Європейського суду з прав людини від України Ганна Юдківська.
Під час зустрічі Ганна Юдківська відповіла на найбільш актуальні запитання: який порядок звернення до ЄСПЛ? Яким чином забезпечується виконання рішень Суду? Про які порушення прав найчастіше йдеться?
Як правило, до Суду щороку надходить понад 50 тис. нових заяв. Значний вплив на кількість звернень до суду має відлуння певних рішень Суду, а також дедалі більше визнання його роботи серед громадян держав-учасниць «Європейської конвенції з прав людини».
У 2013 році на розгляд Суду від громадян держави Україна надійшло приблизно 9 тис. заяв про порушення їх прав.
Більше половини всіх заяв, поданих до Суду з дня його заснування, як стверджує Ганна Юдківська, стосується порушень ст. 6 Конвенції, в якій йдеться про справедливий судовий розгляд у розумні строки, решта заяв стосуються захисту права власності. Приблизно у 11% випадків Судом було констатовано серйозні порушення ст. 2, 3 Конвенції – право на життя та заборону тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.
Крім того, у приміщенні Представництва України при Раді Європи нотаріуси мали нагоду зустрітися з радником Постійного Представника України при Раді Європи – Максимом Кононенком. Він проінформував про роботу Представництва у Раді Європи, а також розповів про завдання, напрями роботи та пріоритети співробітництва України з РЄ.
Однією з найголовніших та найважливіших зустрічей у Страсбурзі була зустріч із колегами – нотаріусами у приміщенні Нотаріальної палати землі Нижній Рейн. Президент Регіональної Нотаріальної палати Ерік Ріку та Віце-президент Міжрегіональної Нотаріальної палати Едмонд Грессер розповіли про діяльність Нотаріальної палати Франції та відповіли на численні запитання, які стосувалися порядку допуску нотаріуса до нотаріальної діяльності, організації роботи нотаріальної контори (помічники нотаріуса, архіву нотаріуса, здійснення порядку прийому громадян, оподаткування доходу нотаріуса, оподаткування операцій з нерухомим майном).
Сьогодні у Франції працює 9 600 нотаріусів, з яких 34% – жінки. Протягом 2013 року французькими нотаріусами було видано 70 500 нотаріальних актів. Всі нотаріуси є членами Нотаріальної палати Франції, сплачують обов’язкові членські внески в розмірі 0,48% від доходу. Нотаріальні послуги сплачуються в розмірі тарифів, які встановлені спеціальним Законом. Кожен нотаріус не має права стягнути плату вище зазначених тарифів. Податок, який сплачує нотаріус державі, не може перевищувати 50% від його доходу. В системі нотаріату працює 48 тис. громадян. Перевірка нотаріальної діяльності нотаріусів проводиться Нотаріальною палатою 1 раз в рік. Міністерство юстиції Франції лише надає нотаріусу ліцензію на право заняття нотаріальною діяльністю. Позбавити нотаріуса ліцензії на право заняття нотаріальною діяльністю може лише суд.
Ділова зустріч мала відбуватися 1,5 години, однак і 2,5 години виявилося замало. І всі висловили надію на майбутні зустрічі. Цікаво, що крім української делегації, у залі була присутня Перший Президент Нотаріальної Палати Естонії (1993-1996) п. Карін Грессер, яка розповіла про те, що вона надавала відповідний висновок у 1993 році щодо відповідності проекту нового Закону України «Про нотаріат» європейським стандартам (Закон був прийнятий 02.09.1993 року).
Учасники зустрічі отримали багато цікавої інформації. Всі нотаріуси одноголосно висловилися про те, що у зв’язку з інтеграцією держави Україна до Європейського Союзу, а також вступом до МСЛН, потребує удосконалення і наше національне законодавство у сфері нотаріату. Французька система побудови інституту нотаріату, на думку нотаріусів, є дуже досконалою і може служити основою для перебудови органів нотаріату в Україні та приведенні їх у відповідність до вимог МСЛН.
Окрім екскурсій європейськими містами, учасники делегації отримали також задоволення від культурної програми: купання в Краківському аквапарку, прогулянки на кораблику річкою Влтава у м. Прага, романтичної нічної екскурсії у казковому середньовічному містечку Чешський Крумлов, а найбільше враження справило відвідування будівлі суду у м. Нюрнберг, де проходив відомий Нюрнбергський процес над нацистськими злочинцями.
Юристи отримали незабутні враження від знайомств, адже у складі делегації перебували представники різних регіонів України, та приємні емоції від особистого неформального спілкування.
Висловлюємо подяку Президенту НПУ Наталії Василині за інформаційну підтримку цього заходу.
Висловлюємо подяку Володимиру Павліку – керівнику Центру професійних обмінів (м. Луцьк, тел. 050-672-24-52), представнику Європейського Центру правової співпраці (CECJ), організатору цієї зустрічі нотаріусів України з юристами Європейського Союзу.