УВАГА! Сайт працює у тестовому режимі.

На Міжнародній конференції говорили про майбутнє нотаріату України

06 вересня 2017
Розмір шрифту: Аб Аб Аб

Нотаріальна палата України та Литовська нотаріальна палата  виступили організаторами Міжнародної конференції, що відбулася 05 вересня 2017 року у Великому конференц-залі НАН України, визначивши її тему  - «Стратегія нотаріату в Україні як нотаріату латинського типу».

Відкриваючи конференцію президент Нотаріальної палати України Володимир МАРЧЕНКО зазначив, що ера інформаційно-комунікаційних технологій ставить перед професією нотаріуса нові виклики, що зумовлює необхідність застосовувати новітні підходи до організації його діяльності.

«Запровадження відповідних новацій неминуче для професії, але ми переконані, що вони мають йти на корить професії і людям. Перед професійною  самоврядною організацією нотаріусів та Міністерством юстиції України стоїть завдання разом створити сучасну інституцію, яка поєднує в собі як класичний спектр нотаріальних дій з використанням цифрових технологій, так і максимального комплексу адміністративних послуг, що надаються фахівцями високого професійного рівня» - сказав президент НПУ.

В урочистому відкритті заходу також взяв участь Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО, звернувши увагу, що команда Мін'юсту реалізувала багато новацій, які були підтримані нотаріальним співтовариством, при цьому нотаріуси показали свій високий професіоналізм. На думку Павла Петренка, Україні потрібен єдиний нотаріат, без поділу на державний та приватний, і потрібно «перевести нарешті український нотаріат з радянської моделі в класичну латинську». «Ми на початку великого, цікавого, правильного шляху», - сказав Міністр, і додав, що в наступному році необхідно розробити ряд законодавчих змін для нотаріату, але реформа не повинна бути не революційною і швидкою, а максимально комфортною для роботи нотаріусів та забезпечення якісними послугами їх клієнтів. «Ми відкриті до діалогу і готові стати надійним партнером нотаріусів у запровадженні змін», - зазначив він.

Участь у заході взяли представники органів юстиції України та Литовської Республіки, Посольства Литовської Республіки в Україні, нотаріальних палат України та Литви, голови та члени обласних відділень Нотаріальної палати України, а це близько 200 нотаріусів з різних куточків України.

«Створення європейського нотаріату в Україні є дуже важливою частиною реформи юстиції», - вважає Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс ЯНУКОНІС. В своєму виступі він говорив про користь довгострокового співробітництва між нотаріальними палатами Литви і України. За його словами, без ефективних і інтегрованих реєстрів неможливо забезпечити довіру суспільства, а також інвесторів.

Модератор заходу, президент Литовської нотаріальної палати Марюс СТРАЧКАЙТІС зазначив, що литовські експерти готові ділитися досвідом реформування і допомагати українським колегам у реалізації стратегії нотаріату латинського типу в Україні.

У ході виступу Міністра юстиції Литовської Республіки Мілди ВАЙНЮТЕ про взаємини Мін'юсту Литви з Литовської нотаріальною палатою, особливий інтерес учасників конференції викликали такі питання як  перевірки нотаріусів, звітності, атестації, дисциплінарної відповідальності. Зокрема, в Литві функціонує Суд честі нотаріусів, який складається з 5 нотаріусів. Юлюс САБАТКАУСКАС, голова Комітету по праву і правопорядку Сейму Литви, свою доповідь присвятив правовому регламентуванню нотаріату, парламентському контролю, взаєминам Сейму і нотаріату. Одним з найважливіших питань, що хвилюють нотаріусів, став принцип обмеження кількості нотаріусів. Як зазначив пан Сабаткаускас, головне - забезпечити всіх нотаріальними послугами.

Яке ж воно, ідеальна кількість нотаріусів? На цю тему міркував і Мішель МЕРЛОТТІ, президент Міжнародного інституту вищих нотаріальних студій (Швейцарія). За його словами, раніше ніхто не міг подумати, щоб оскаржувати принцип обмеженої кількості нотаріусів в державі, адже це нормально. Втім, зараз свобода в кількості нотаріусів існує тільки в деяких країнах, наприклад, в Європі це Мальта і Нідерланди. Він звернув увагу, що держава делегує нотаріусу багато повноважень, тому має контролювати його, а при необмеженій кількості нотаріусів це дуже складно. Оптимальним зараз вважається квота 1 нотаріус на 15 000 населення, і при цьому потрібно максимально забезпечувати нотаріальними послугами депресивні території, щоб розміщення нотаріусів було рівномірним.

Крім того, на конференції виступив професор юридичного факультету Вільнюського університету Вітаутас НЕКРОШЮС, розповівши про трансформацію державної нотаріальної системи в латинський нотаріат. А окрему доповідь Марюса Страчкайтіса стосувався використання електронних технологій в роботі нотаріуса. І на завершення конференції Володимир Марченко висвітлив ключові новації проекту Концепції реформування нотаріату України як нотаріату латинського типу.

У кулуарах конференції, нотаріуси ділилися своїми враженнями від почутого та спілкування з колегами дружньої Литовської Республіки.

«Ми із задоволенням сьогодні їхали на цей захід, щоб почути наше Міністерство юстиції та переконатися в тому, що його точка зору співпадає з думками і прагненнями нотаріальної спільноти, розділити думки литовських колег щодо майбутнього України, і звичайно, поспілкуватися з колегами з різних куточків України та обговорити актуальні для нас питання»  – говорять нотаріуси із Рівненщини.

А ось київським нотаріусам сподобався виступ професора Вітаутаса Некрошюса і його інтерактив з аудиторією з питань, що найбільш турбували їх.

5-годинна конференція далася взнаки: усмішки на обличчі учасників, дружня атмосфера у колі литовських партнерів та позитивні враження від спілкування.

Організатори сподіваються, що вже у найближчому майбутньому нотаріат України та його самоврядування чекають зміни на краще.

Кількість переглядів: 5274

Архів публікацій