ПІДСУМКИ МІЖНАРОДНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ
«СОЦІАЛЬНА РОЛЬ НОТАРІАТУ»
10–12 червня 2016 року в м. Тбілісі, Республіка Грузія, пройшла міжнародна конференція «Соціальна роль нотаріату», присвячена двадцятиріччю незалежного грузинського нотаріату, в якій взяли участь представники Нотаріальної палати України, а саме Президент Нотаріальної палати України Марченко Володимир Миколайович, голова Комісії Нотаріальної палати України з міжнародного співробітництва, член Комісії із соціального захисту нотаріусів МСЛН Бєднов Олександр Анатолійович, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Голубнича Ольга Василівна та приватний нотаріус Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області Бєднова Наталія Віталіївна.
З вітальним словом до учасників конференції звернулися голова Нотаріальної палати Грузії Ніно Хоперія, Президент Міжнародного союзу нотаріату (UINL) Даніель-Седар Сенгор, Президент Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва (CCNI) Міжнародного союзу нотаріату (UINL) Мішель Мерлотті, Президент Комісії з європейських справ (CAE) Міжнародного союзу нотаріату (UINL ) П’єр Беке.
З доповідями виступили:
Президент Комісії з Міжнародного нотаріального співробітництва (CCNI) Міжнародного Союзу нотаріату (UINL) Мішель Мерлотті — на тему «Нотаріус як гарант безпеки транзакцій та миротворець у громадянському суспільстві»;
Віце-президент Федеральної нотаріальної палати Німеччини Ріхард Бок — на тему «Легітимація за допомогою правових процедур і нотаріальне посвідчення»;
нотаріус Грузії Давид Окрошідзе і нотаріус Естонії, представник CCNI в державах Східної Європи і СНД Тііт Сепп — на тему «Обов’язок нотаріуса про надання роз’яснення»;
Президент Нотаріальної палати Литви Маріус Страчкайтіс — на тему «Роль нотаріуса в посвідченні правочинів за участю соціально незахищених громадян».
Конференція завершилася підбиттям підсумків та прийняттям Декларації про соціальну роль нотаріату.
Підсумкові тези Міжнародної конференції «Соціальна роль нотаріату», присвяченої двадцятиріччю незалежного грузинського нотаріату:
– Кодифікація права забезпечує зменшення витрат перед тими країнами, в яких діє прецедентне право і витрати на судову систему значно більші, про це свідчить неупереджена статистика. Велике вбачається на відстані!
– Автентичність акта — це гарантії безпеки приватної власності і збереження нервової системи. Впевнений погляд у майбутнє є головним підсумком автентичності акта за допомогою нотаріуса. За статистикою десять країн за більшістю критеріїв, які впевнено дивляться у майбутнє (Японія, Панама, Вєтнам, Чилі, Уругвай, Швейцарія, Коста Рика, Маврикій — члени МСЛН, Катар, Ботсвана — не члени МСЛН), і надважливим є факт, що ВІСІМ з цих країн є країнами саме з Латинським нотаріатом!!!
– Нотаріус повинен обов’язково використовувати юридичну мову, але таким чином, щоб клієнти без належної освіти це розуміли, відповідно це повинно бути максимально наближено до пересічного громадянина.
– Технологічні інструменти — так, але юридична думка попереду.
– Головні ремарки невід’ємності важливості професії нотаріуса:
1) професія структурована та дисциплінована;
2) вчиняються дії від імені держави, але за рахунок клієнтів. Небюджетність нотаріату має переваги — державі він нічого не вартує, але надає автентичності актам і таким чином захищає приватну власність;
3) нотаріальний акт не може бути дематеріалізований.
– Переваги нотаріального посвідчення та гарантію безспірності нотаріального акта забезпечують:
1) квотування, у тому числі через додатковий екзамен і постійний контроль підвищення професійного рівня;
2) регуляція державою та палатами нотаріусів — впевненість чистоти процесу;
3) нотаріус зобов’язаний чітко пояснити наслідки та результати;
4) нотаріус зобов’язаний перевірити достовірність, додатково з’ясувати позиції сторін;
5) оплата через рахунок нотаріуса — це гарантія і для продавця, і для покупця.
– Нотаріус вчиняє нотаріальні дії, а не надає послуги в інтересах будь-кого. Відповідно плата нотаріусу зазвичай у підсумку виходить меншою за умови оплати супровідних дій іншими професіоналами без участі нотаріуса.
– Консультація нотаріуса — це фактична медіація, побудована на базі психології, етичних норм, неупереджено та за умови постійного підвищення професійного рівня.
– Інтернет, електронні інструментарії — човен завдяки якому нотаріус наближається до будь-якого громадянина або до юридичної особи. Для звичайної психології, у тому числі і нотаріуса, електронно-цифрове посвідчення, без участі «живої» людини (людського фактору) є певним стримуючим фактором!!! Якщо ми як професія не змінимо своє сприйняття до «електронного» посвідчення і не пояснимо суспільству, то ми з часом втратимо обов’язковість та необхідність звернення за допомогою та захистом до нотаріуса .
Підсумок нашої роботи — спільна декларація. Працюємо, і нотаріат України разом з МСЛН забезпечить безспірність цивільного обороту, захист приватної власності, медіативну допомогу та посприяє громадянам безболісно адаптуватися до наближення електронного світу!