ПРЕС-РЕЛІЗ
Рейдерство в аграрному секторі набуло неабиякого масштабу в усіх регіонах України. Аграрії б’ють на сполох, землевласники побоюються втратити найцінніше – землю, а шахраї продовжують створювати все нові схеми махінацій.
Подолати аграрне рейдерство – ось головне завдання, яке стоїть на порядку денному як виконавчої, так і законодавчої гілок влади. Потрібно негайно виявити ті першопричини, що призвели до такої загрози національній безпеці.
Нотаріальна палата України (далі – НПУ) виступила організатором круглого столу «Нотаріальний захист від аграрного рейдерства», що відбувся в прес-центрі «УНІАН» за участі президента НПУ Володимира Марченка, віце-президента НПУ Ольги Оніщук, народного депутата України Леоніда Козаченка, заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Олени Сукманової, директора Департаменту приватного права Міністерства юстиції України Олени Ференс, заступника директора Департаменту приватного права - начальника управління нормативно-правового забезпечення Міністерства юстиції України Анатолія Лещенко, першого заступника Голови Держгеокадастру Людмили Шемелинець, представника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ігоря Омельченка, голови громадської спіки "Аграрнийсоюз України" Геннадія Новікова, голова громадської організації "Бізнес Варта" Ольги Матвіівої, керівника проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції" Додвідаса Віткаускаса, голів відділення НПУ у Кіровоградській області Тетяна Балик, відділення у Рівненській області Інни Бернацької та відділення НПУ в Миколаївській області Кирила Нехимчука.
Про те, що ставить під загрозу простого селянина, створює перешкоди в залученні інвестицій в аграрний сектор та як може допомогти звичайний нотаріус, щоб земля залишилась у законного власника, а сільгоспвиробники були захищені, говорили під час заходу.
Президент НПУ Володимир Марченко розпочавши засідання, зазначив, що рівень захисту прав у сфері земельних відносин, який існує сьогодні, недостатньо ефективний. Це дало можливість шахраям у різний спосіб проводити махінації з землею, обдурювати громадян та збагачуватися за їх рахунок. «Відсутність контролю за оформленням документів, на підставі яких виникають, змінюються або припиняються права оренди на земельні ділянки, що подаються для державної реєстрації, незаконна зміна складу учасників юридичної особи на підставі підробленої довіреності або такої, що посвідчена посадовими органами місцевого самоврядування без дотримання вимог чинного законодавства, не повна інформація про земельні ділянки та їх власників в ДЗК, відсутність повноцінного доступу нотаріусів до нього – є основними, на наш погляд, причинами які призвели до такого негативного явища в Україні – як аграрне рейдерство» - говорить президент НПУ.
Нотаріальний захист прав власників землі та землекористувачів - один із дієвих інструментів протидії і запобіганню рейдерства в аграрному секторі, що відображає належний контроль держави за правовідносинами та є законодавчою гарантією прав і законних інтересів їх суб’єктів.
Нотаріуси – це охоронці права, які здатні взяти на себе завдання протидіяти рейдерам і захистити право власності громадян на землю, майно і вирощений урожай.
Запровадження в Україні механізму єдиного циклу, коли відбувається дві дії одночасно: виготовлення документу та нотаріальне посвідчення (договору оренди земельної ділянки) та проведення державної реєстрації не дозволить шахраям підробити документи чи здійснити інші незаконні дії.
Ефективність «єдиного вікна» та кредит довіри суспільства нотаріуси сповна відпрацювали при здійсненні реєстрації прав на нерухоме майно і бізнес. Вони довели, що можуть, знають, і вміють працювати навіть з великим обсягом завдань.
Потрібно консолідувати сили як виконавчої влади, законодавчого органу, так і зусилля професійних та громадських організацій задля створення ефективних умов та дієвого захисту прав громадян та юридичних осіб, які створять міцний плацдарм законодавчих ініціатив, спрямованих на боротьбу з рейдерством.
Учасниками круглого столу була прийнята резолюція, до якої були включені пропозиції та зауваження, що були висловлені під час заходу.